Назви днів тижня знайомі навіть дітям, однак мало хто замислюється, чому саме так ми їх називаємо. Про це повідомляє Nexpress.
В українській мові ці слова мають давнє походження, тісно пов’язане з нумерацією та традиціями, що формувалися протягом століть. Раніше також використовували слово «седмиця», яке походить із праслов’янського слова «сєдмь» — тобто сім.
Понеділок
Це перший день після вихідного. Назва походить від фрази «по неділі» — тобто наступний після неділі. Наші предки вважали понеділок «головою» тижня. Він вважався важким днем — зокрема тому, що в часи Київської Русі саме в понеділок карали тих, хто не ходив до церкви в неділю. Водночас це був «чоловічий» день, коли важку роботу намагались відкласти.
Вівторок
Назва другого дня тижня походить від старослов’янського слова «вторий», що означає «другий». День вважався сприятливим для початку важливих справ. Його вважали легким і таким, що несе позитивну енергію.
Середа
Цей день посеред тижня мав жіночу символіку. Після хрещення Русі середу вважали пісним днем. Жінки не мили волосся, бо вірили, що воно перестане рости. Назва «середа» безпосередньо вказує на її центральне місце в тижні — «середина».
Четвер
Ще один «чоловічий» день, четвертий у тижні. Слово «четвер» — очевидно, походить від числівника «чотири». Цей день вважався сприятливим для ділової активності, однак деякі види роботи, наприклад, посадка рослин, були під забороною — вважалося, що нічого не вродить.
П’ятниця
Це день із жіночим значенням, пісний та обережний. Походить від слова «п’ять». У цей день наші пращури не пекли хліб, не шили і не займалися хатніми справами. А от чоловічі справи — як-от робота в полі — дозволялися.
Субота
Єдиний день тижня, чия назва не має українського коріння. Слово «субота» прийшло до нас із гебрейської мови — шаббат, що означає завершення праці. Субота вважалась несприятливою для роботи, але дозволялося прибирати. Вважалося, що «народжені в суботу» матимуть щасливу долю.
Неділя
Останній день тижня походить від словосполучення «не дѣлати» — тобто день відпочинку. Цей день був святим і присвячувався церкві. Згодом слово «неділя» почало означати й цілий тиждень — як відлік «від неділі до неділі».
Висновок:
Назви днів тижня — це не просто слова, а справжній код історії, вірувань та побуту наших предків. Вони досі живуть у мові, щодня нагадуючи нам про глибоке коріння української культури.
Також вас можуть зацікавити приховані сенси та цікаві факти про те, що означають логотипи відомих авто компаній.
Залишити відповідь